Hvordan bliver du klædt på til opgaven som beboervalgt?
Som beboervalgt i Århus Omegn har du sagt ja til en vigtig opgave - nemlig at deltage aktivt i beboerdemokratiet. Din mulighed for at få indflydelse på boligforeningens udvikling og på hverdagen som beboer i Århus Omegn er stor.
Der er mange muligheder, men også en række krav og forventninger til dig, som er beboervalgt. Vi forventer bl.a. at du deltager aktivt i kurser og arrangementer, der kan styrke dig som beboerdemokrat.
BL´s informationsbank
BL - Danmarks Almene Boliger har samlet en række oplysninger, hjælp og støtte til beboerdemokrater. Dette finder du ved at følge linket i den grønne boks nederst på siden. Du kan blandt andet læse om:
• Indflydelse i beboerdemokratiet
• Organisationsbestyrelsen
• Afdelingsmødet
• Afdelingsbestyrelsen
Kurser i Århus Omegn
Det er vigtigt for Århus Omegn, at du bliver klædt godt på til at varetage din rolle på bedste vis. Derfor har du mulighed for at deltage i både interne og eksterne kurser, som har til formål at styrke dine kompetencer.
Hvert år holder Århus Omegn interne kurser for dig som beboerdemokrat. Kurserne varierer fra år til år og tager udgangspunkt i både at styrke din generelle viden om den almene branche, samt at tilegne dig viden om mere aktuelle spørgsmål.
Vores interne kurser kan blandt andet være "Introduktionskursus", "Bestyrelsesrollen i praksis", "Boligforeningens økonomi", "Almen ledelse", "Assertiv kommunikation", "Husordensklager" og "Bæredygtighed". Hvert år tager vi stilling til, hvilke emner vi skal udbyde kurser i for at styrke beboerdemokraternes viden.
Vidste du:
At det årlige afdelingsmøde er din mulighed for at få debatteret og vedtaget ændringer i din afdeling? Du kan indsende forslag på forhånd, og dermed få et emne op til debat og afstemning.